plener istebna

Najlepsze trasy rowerowe w Istebnej i okolicy

Mamy tu jakieś rowerowe świrki? Pisaliśmy już o najciekawszych szlakach turystycznych dla pieszych wycieczek górskich w okolicach Istebnej, ale oczywiście, nie samymi spacerami człowiek żyje. 

Teren Trójwsi i okolic to istny raj dla fanów wypraw rowerowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: ci na tyle zaawansowani, by cieszyć się wymagającymi trasami Enduro, ale też ci, którzy wolą rekreacyjną przejażdżkę z ładnym widokiem.

Oto najlepsze trasy rowerowe w Istebnej i okolicy:

Trasy rekreacyjne

1. Szlak spacerowo-rowerowy doliną Olzy

Start/meta: Jaworzynka – Istebna

Dystans: 10-15 km

Poziom trudności: łatwy

Dlaczego warto: Trasa ta prowadzi wzdłuż koryta rzeki Olzy. Oferuje malowniczą scenerię i łagodne warunki jazdy. Drogę częściowo pokrywa asfalt, a w miejscach, gdzie go nie ma, można spodziewać się utwardzonej nawierzchni. To idealny wybór na rekeacyjną przejażdżkę lub wypad z rodziną.

2. Trasa leśna: Dolina Krężelki

Start/meta: Istebna Zaolzie/Bucznik

Dystans: ok. 12 km (długość trasy może być modyfikowana w zależności od preferencji)

Poziom trudności: łatwy

Dlaczego warto: Łagodny przejazd przez łąki i lasy wzdłuż potoku Krężelka. Trasa prowadzi przez utwardzone drogi leśne i mało uczęszczane drogi asfaltowe. 

3. Trasa edukacyjna “Śladami górali istebniańskich”

Start/meta: do wyboru – trasę można zacząć i skończyć gdzie się chce, w zależności od tego, jakie obiekty nas interesują

Dystans: 10-20 km (w zależności od preferencji)

Poziom trudności: łatwy

Dlaczego warto: Świetny sposób, by połączyć odwiedzenie najciekawszych atrakcji w Istebnej z wycieczką rowerową. Szlak wiedzie przez najważniejsze punkty kulturowe obszaru: Chatę Kawuloka, Centrum Pasterskie, Kurną Chatę i Dom Tradycji. Dominuje asfalt. 

4. Istebna – Koniaków – Ochodzita

Start/meta: Istebna – Ochodzita

Dystans: 18-20 km

Poziom trudności: stosunkowo łatwy

Dlaczego warto: Trasa ta prowadzi po asfaltowych drogach, jednak trzeba być gotowym na lekkie podejście na wzniesienie Ochodzita. Z wjazdem na górkę wiążą się piękne widoki, w tym panorama Tatr przy dobrej pogodzie. Wrócić można tą samą trasą, lub przez Zapasieki.

Dla szosowców i gravelowców

1. Pętla Trzech Granic (PL/CZ/SK)

Start/meta: Jaworzynka 

Dystans: 45-60 km

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Pętla Trzech Granic zahacza o Trójstyk – punkt, w którym spotykają się Polska, Czechy i Słowacja. To mieszanka asfaltu, szutru i leśnych ścieżek – idealna na gravel.

2. Pętla: Istebna – Wisła – Kubalonka – Istebna

Start/meta: Istebna

Dystans: ok. 35 km

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Pętla biegnie przez malowniczą Przełęcz Kubalonka. Trasę można przedłużyć o Ustroń, a bardziej głodni wrażeń mogą udać się nawet na Czantorię. Polecamy na rower szosowy. 

3. Trasa przy granicy: Jaworzynka – Herczawa (CZ) – Čierne (SK) – Trójstyk – Jaworzynka

Start/meta: Jaworzynka

Dystans: ok. 32 km

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Na pierwszy rzut oka, trasa ta może przypominać wyżej opisaną Pętlę Trzech Granic. Choć rzeczywiście mają wiele punktów wspólnych, poprzedni szlak ciągnie się głównie wzdłuż polskiej granicy. Ta trasa natomiast zapuszcza się dalej wgłąb Czech i Słowacji – ma też nieco bardziej sportowy charakter, z kiloma wjazdami i zjazdami. 

4. Pętla: Istebna – Milówka – Rajcza – Koniaków – Istebna

Start/meta: Istebna

Dystans: 48 km

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Trasa prowadzi głównie przez asfalt, ale poziom jej trudności podwyższa wjazd na Kamesznicę. Występują krótkie odcinki szutru, idealne na gravel. Odcinek z powrotem do Istebnej to przyjemny zjazd i odpoczynek po wspinaczce. 

Dla ekspertów: MTB i Enduro

1. Trasa pod Baranią Górą

Start/meta: Kamesznica/Istebna

Dystans: ok. 30 km

Poziom trudności: zaawansowany

Dlaczego warto: Techniczny charakter trasy wymaga doświadczonych rowerzystów, ale wynagradza poziom trudności wspaniałymi widokami na Baranią Górę. 

2. Złoty Groń Airduro Trails

Start/meta: Ośrodek Złoty Groń

Dystans: ok. 4.5 km łącznie (do wyboru są różne trasy)

Poziom trudności: zaawansowany

Dlaczego warto: Trasa ta znajduje się na terenie ośrodka narciarskiego Złoty Groń. Poza sezonem zimowym, kompleks oferuje ścieżki rowerowe enduro typu singletrack. Do wyboru są dwie trasy zielone, czerwona i niebieska. Głównym motywem ośrodka jest skakanie. 

3. Trasa: Istebna – Przełęcz Gańczorka – Pietraszonka – Stecówka

Start/meta: Istebna/Stecówka

Dystans: ok. 27 km

Poziom trudności: zaawansowany

Dlaczego warto: Szlaki prowadzą głównie przez las – różne etapy charakteryzują się różnymi poziomami trudności. Można spotkać sporo stromych podjazdów i technicznych zjazdów, a także nierówną nawierzchnię z kamieniami i korzeniami. 

4. Trasa: Istebna –  Złoty Groń – Karolówka

Start/meta: Centrum Istebnej

Dystans: ok. 22 km

Poziom trudności: zaawansowany

Dlaczego warto: To techniczna trasa biegnąca przez polany i lasy. Sama jej trudność może zaprzeć dech w piersiach, ale robią to też piękne widoki na Beskid Śląski. Z powodu sporej ilości podjazdów i zjazdów, polecamy ją na rower górski. Część szlaku pokrywa się z trasą wyścigu Bike Atelier MTB Maraton.


Beskid Śląski oferuje jedne z najlepszych tras rowerowych w całej Polsce. Istebna to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla fanów jazdy na rowerze – zarówno tej wymagającej, jak i rekreacyjnej. 

Zapraszamy do Pleneru, gdzie wśród natury odpoczniecie po mniej lub bardziej wymagających wyprawach rowerowych. 

Podobne wpisy