plener istebna

Gdzie na spacer w Istebnej? 10 najciekawszych szlaków

Istebna to raj dla miłośników pieszych wycieczek. Pobliskie góry oferują liczne szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności. 

Znajdzie się coś dla zaawansowanych trekkingowców, rodzin z dziećmi, albo takich, którzy chcieliby przejść się w ładne miejsce, ale za bardzo się nie spocić.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze szlaki turystyczne w okolicy Istebnej:

1. Pętla: Istebna – Kiczory – Kubalonka – Istebna

Długość: 18 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 6 godzin

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Trasa tego szlaku jest bardzo zróżnicowana. Część drogi prowadzi przez asfalt, stanowiąc dobrą opcję dla rodzin z dziećmi lub nawet spacer z wózkiem. Dostępne są również drogi szutrowe lub typowe dla górskich szlaków kamieniste ścieżki. Na szlaku można podziwiać punkty widokowe takie jak Przełęcz Kubalonka i Młoda Góra.

2. Koniaków – Obchodzita – Jaworzynka – Trójstyk – Istebna

Długość: 21 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 6 godzin 30 minut

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Szlak prowadzi przez malownicze tereny Trójwsi: Koniakowa, Jaworzynki i Istebnej. Do tego na trasie można zahaczyć o Trójstyk, czyli miejsce złączenia granic Polski, Czech i Słowacji i jedną z najciekawszych atrakcji okolic Istebnej

Spacer tym szlakiem oferuje panoramiczne widoki na okoliczne góry. Przechodzi on także przez szczyt Obchodzita, wznoszący się 895 m n.p.m.

3. Szlak im. Jerzego Kukuczki

Długość: 12 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 2 godziny 30 minut

Poziom trudności: łatwy/średni

Dlaczego warto: Szlak ten poświęcony jest pamięci Jerzego Kukuczki. Prowadzi przez miejsca związane z jego życiem, w tym Izbę Pamięci oraz kościół na Kubalonce, w którym wziął ślub.

4. Źródła rzeki Olzy

Długość: 6 km (w obie strony)

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 3 godziny (w obie strony)

Poziom trudności: bardzo łatwy

Dlaczego warto: Trasa ta prowadzi przez lasy i otwarte tereny wzdłuż rzeki Olza. Można spokojnie wybrać się tam na spacer z wózkiem dzięki łagodnej drodze i asfaltowej nawierzchni. Po drodze można podziwiać zbiornik retencyjny Olza (zwany też Gańczorką). 

5. Szlak spacerowy im. Jana Kawuloka

Długość: 6,5 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 1 godzina 30 minut

Poziom trudności: łatwy

Dlaczego warto: Trasa ta prowadzi od centrum Istebnej do Stecówki; części Istebnej i  urodzenia miejscowego twórcy ludowego, Jana Kawuloka. Po drodze można odwiedzić również Kurną Chatę, czyli izbę regionalną i jedną z największych atrakcji w Istebnej

6. Istebna – Stożek Wielki

Długość: około 15,5 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 5 godzin

Poziom trudności: średni

Dlaczego warto: Czy wiecie, skąd wzięła się nazwa Stożka Wielkiego? Bingo! Szczyt ten przypomina kształtem wielki stożek. Ale jest on znacznie ciekawszy, niż sugeruje jego imię. 

Na górze znajduje się schronisko górskie, w którym można posilić się pierogami z oscypkiem, plackiem po węgiersku lub schroniskowym bestsellerem – domową szarlotką. 

Podobno ludzie wspinają się na Stożek Wielki specjalnie dla tej właśnie szarlotki. No i oczywiście dla pięknych widoków, ale to już kwestia priorytetów.

7. Przejście graniczne Jasnowice Bukovec – Byrty – Podsolisko – przejście graniczne Jaworzynka Hrćawa

Długość: 16,5 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 4 godziny 30 minut

Dlaczego warto: Szlak ten prowadzi przez różnorodne tereny i pozwala odkryć przygraniczne miejscowości po stronie czeskiej. Jeśli udacie się tam na spacer, będziecie mogli pochwalić się, że na wczasach byliście za granicą mimo, że nocowaliście w Istebnej.

 

8. Istebna – Barania Góra

Długość: około 10,5 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 3 godziny

Poziom trudności: średni/zaawansowany

Dlaczego warto: Ambitni wczasowicze nie wyjadą z Istebnej bez zdobycia drugiego najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – Baraniej Góry. Wznosi się ona 1220 m n.p.m. i oferuje malownicze widoki ze szczytu, jak i podczas całej wędrówki.

Dodatkowo na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się jeszcze bardziej imponujący widok na okoliczne góry. 

9. Istebna Centrum – Istebna Gazury – Przejście Graniczne Jasnowice

Długość: 7 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 2 godziny

Poziom trudności: łatwy

Dlaczego warto: Trasa ta idealnie nada się na spokojny spacer. Pomimo niskiego stopnia trudności, zapewnia ona zapierające dech widoki i umożliwia przekroczenie granicy z Czechami.

10. Istebna – Skrzyczne

Długość: 27,5 km

Orientacyjny czas przejścia (bez przerw): 8 godzin 45 minut

Poziom trudności: zaawansowany

Dlaczego warto: Wyjątkowo ambitni pokuszą się również o zdobycie najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Skrzyczne przewyższa Baranią Górę o 37 metrów, osiągając łączną wysokość 1257 m n.p.m. 

Długość trasy sprawia jednak, że nawet najbardziej doświadczonym wspinaczom ciężko będzie pokonać ją w dwie strony bez ryzykowania chodzenia po ciemku. Dlatego zalecamy podjechać kawałek samochodem lub rozłożyć wycieczkę na 2 dni i spędzić noc w schronisku PTTK na szczycie Skrzyczne. 


Różnorodność szlaków turystycznych i tras do wycieczek pieszych w okolicach Istebnej sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Ambitni mogą zdobyć pieczątki ze schronisk na Stożku Wielkim, Baraniej Górze i Skrzycznem. Rodzinom z dziećmi spodobają się łagodne trasy przy źródłach rzeki Olzy i na pętli Istebna – Kiczory Kubalonka.

Fani zagranicznych wycieczek chętnie przekroczą granicę na trasach przechodzących przez Trójstyk i przejścia graniczne, a ci, którzy doceniają element edukacyjny podczas spaceru odnajdą się na szlakach Jerzeko Kukuczki i Jana Kawuloka. 

Jeśli szukacie noclegu, z którego blisko jest do wszystkich opisanych wyżej tras, zapraszamy do Pleneru. Tu malownicze widoki rozciągają się już z salonowych okien, a otaczająca natura wręcz prosi się, by odkryć ją podczas pieszej wędrówki. 

Podobne wpisy